Alpakų istorija

Alpakos, tai prieš daugiau nei 6000 metų Pietų Amerikoje žmogaus prijaukinti porakanopiai kupranugariniai Kamelidų genties atstovai. Lamos ir alpakos turėjo didelę įtaką Pietų Amerikos Senojo ir Naujojo pasaulio kultūroms.  16 amžiuje ispanų konkistadorai išnaikino per devyniasdešimt procentų pradinės alpakų populiacijos, bet dėka atšiauriose Altiplano kalnu plynaukštėse gyvenančiu žmonių - vietinių indėnų, nedidelis skaičius šiu nuostabių  gyvūnų išliko. Alpakų skaičius nuolat augo per pastaruosius 400 metų. Šiuo metu jų populiacija visame pasaulyje siekia apie 3 mln individų, iš kurių 99% gyvena savo gimtinėje kalnuotose Peru, Bolivijos ir Čilės regionuose.

****************************************************************************************************************

Kas yra alpakos?

Alpakos - tai porakanopiai kupranugariniai - Kamelidų genties atstovai. Prieš keletą tūkstantmečių žmogaus prijaukinti Pietų Amerikos kamelidai - lamos ir alpakos turėjo didelę įtaką Senojo ir Naujojo pasaulio kultūroms. Alpaka - tai mažiausia iš žmogaus domestifikuotų kamelidų rūšis. Kūnas apaugęs ilga ir tankia vilna, dėl ko šie gyvūnai pagrinde ir yra laikomi. Vilna paprastai kartą metuose kerpama ir naudojama perdirbimui. Yra dvi alpakų veislės: Huacaya - tiesios arba lengvai banguotos puraus plauko vilnos, kerpamos vieną kartą metuose ir Suri veislė - kurios vilna gali būti labai ilgo plauko ir panaši į šilkines plaukų sruogas, krentančias banguotomis virvelinėmis sruogomis, plaukas laužtos struktūros. Kerpamos kas 2 metus. Labai plati alpakų vilnos spalvų paletė – yra skiriamos net 24 natūralios spalvos nuo baltos iki juodos, taip pat būna margos , įvairaus piešinio alpakos. Alpakų vilna vertinama dėl ypatingo plonumo ir švelnumo. Gaminiai iš vilnos ( drabužiai, pledai, antklodės, kilimai ) puikiai išlaiko šilumą, pasižymi termoreguliacinėmis savybėmis, yra atsparūs tepimuisi ir nesukelia alergijos jautriems žmonėms dėl to, kad ši vilna neturi riebalų – lanolino. Gaminiai iš jos neturi specifinio, avių vilnai būdingo, kvapo. Alpakos gyvena bandomis, tačiau skirtingai nuo kitų žolėdžių, savo išmatas palieka visos bandos vedlių nustatytose tam skirtose vietose. Kartais, jeigu ganoma teritorija didelė, tai tokios ekskrementų vietos gali būti kelios. Tai daro labai patogią šių gyvūnų priežiūrą ir užtikrina higienos reikalavimus, nes ekskremantus lengva surinkti, jie yra ideali trąša ir gali būti tiesiai įterpiamį į dirvą prie kultivuojamų augalų.

Tai daro labai patogią šių gyvūnų priežiūrą ir užtikrina higienos reikalavimus, nes ekskrementus lengva surinkti, jie yra ideali trąša ir gali būti tiesiai įterpiamį į dirvą prie kultivuojamų augalų. 

****************************************************************************************************************

Mūsų alpakos dalyvauja ir video filmavimuose, kviečiame pažiūrėti keletą iš jų: